Losowe foto nr 40Losowe foto nr 78Losowe foto nr 206Losowe foto nr 318Losowe foto nr 684Losowe foto nr 854
 Wyprawy - Informacje praktyczne
Bee / Beef - A woman
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:



Informacje praktyczne

Wiza

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie. W celu uzyskania bliższych informacji można zwrócić się do Konsulatu Honorowego Jamajki w Polsce pod poniższym adresem:

KONSULAT JAMAJKI W WARSZAWIE
ul. Hubickiego 27, 05-140 Serock
Tel. / Fax: (22) 782 71 35
Telefon komórkowy: 608 028 553
E-mail: kimar@qdnet.pl
Konsul honorowa pani Maria Dembowska

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie od przyjaciół.

Żródło: https://msz.gov.pl

Pieniądze

Walutą narodową Jamajki jest Jamaican Dollar (JMD).
Na Jamajce niemal we wszystkich większych miasteczkach (spełniających role naszych miast powiatowych) znajdziemy parę banków i bankomatów wypłacających gotówkę w dolarach jamajskich. Nie będziemy mieli też problemu z wymianą przywiezionych pieniędzy na lokalną walutę (najłatwiej wymieniać dolary amerykańskie, kanadyjskie, funty brytyjskie i euro). Punkty wymiany znajdują się np. w większych marketach spożywczych, w punktach przesyłania pieniędzy takich jak Western Union czy Money Gram, punktach ichniejszego totolotka. Jamajskie dolary możemy tez nabyć na ulicy u cinkciarzy, pamiętając oczywiście o negocjacji kursu.
W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub EURO, ale znacznie taniej i wygodniej jest się posługiwać miejscową walutą a i reszta zostanie wydana w jamajskich dolarach po mniej korzystnym kursie.

Ceny

Ogólnie rzecz biorąc, Jamajka jest dość droga i to jest częstym zaskoczeniem przybywających tutaj gości. Hotel, transport, drobne rzeczy i niezbędne do życia zasoby, bilety wstępu, wszystko jest porównywalne do cen jakie możemy spotkać w krajach Europy zachodniej.
Dobry, smaczny obiad do syta w małej lokalnej restauracji można kupić już od 3,5-5 USD, bardziej turystyczne i eleganckie miejsca będą droższe ? pizza ok 10 USD, obiad z ryby, homara lub krewetek 13-25 USD. Kokos do picia ok. 1USD, piwo w sklepie 1,2 USD w barach ok. 2 USD (mniejszy niż 0,5 litra). Butelka wody, pepsi, fanty czy innych napojów tego typu to w barach 1USD, w sklepach 0,7 USD za 0,5l. litr paliwa ok 1,2 USD.
Transport publiczny to wydatek ok 3 USD za odcinek ok 50 km, autobus miejski w Kingston 1 USD. Papierosy są drogie, trzeba zapłacić ok 8-10 USD za paczkę, marihuana za ok 5 gramową garść jakieś 1-2 USD.
Najtańszy nocleg 20 USD w bardzo skromnych warunkach, średniej jakości hotel to wydatek ok 50-70 USD, dobre i ekskluzywne zaczynają się od 80 i 120 USD w górę.

Transport:

Cena za rute taxi, przykładowo z Montego Bay do Savanna La Mar (ok 50km) to 200 JMD. Chcąc się dostać z Montego Bay do Negril przesiadamy sie w miejscowości Lucea, a cala podróż kosztuje nas ok. 300 JMD (ok 70 km) Charter Taxi to jeden z najdroższych sposobów podróżowania, tutaj przejazd z Montego Bay do Negril znajdziemy za ok. 50 USD.
Lot liniami Air Jamaica z Kingston do Montego Bay to ok. 8000 JMD.

Dostęp do internetu

Z internetu możemy skorzystać w kafejkach internetowych, które znajdują się niemal we wszystkich większych miasteczkach. Koszt to ok 120 JMD za godzinę. Nie ma problemu z internetem w droższych hotelach i kurortach, lecz tutaj cena jest już kilkakrotnie wyższa.
W lepszych restauracjach i hotelach możemy skorzystać z sieci WiFi i to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, choć dzisiaj jeszcze daleko mu do standardu.

Telefony

Lokalna karta SIM kosztuje ok 600 JMD (sieć Digicel). Telefonia komórkowa na Jamajce to dość nowa i zaawansowana technologia, a zasięg mają niemal wszędzie. Kartę można doładować za min. 140 JMD (karta za 100 JMD + podatek i jakaś tam oplata) Z takiego doładowania karty porozmawiamy ok 4 min. z Polską, lokalna rozmowa to koszt ok 0,10 JMD/min.
Działają też polskie telefony, ale koszty rozmowy są ogromne. Jeżeli ktoś często dzwoni do Kanady, USA lub Anglii można kupić tzw. International plan za 1000 JMD i rozmawiać z tymi krajami przez miesiąc bez dodatkowych opłat i praktycznie bez ograniczeń. Niestety ta taryfa nie obejmuje Polski.
Publicznych aparatów i budek telefonicznych nie ma. (tzn. budki są, ale bez telefonów lub z niewielkimi pozostałościami po nich) Najlepszy sposób dzwonienia podczas krótkich pobytów to kupno doładowania za np. 100JMD

Wtyczki elektryczne i napięcie

Napięcie w gniazdkach to 110 V, wtyczki takie jak w USA. W sklepach elektrycznych w większości miasteczek kupimy specjalne przejściówki. Czasami można je nabyć od ulicznych handlarzy. Bez problemu kupimy też ładowarki do popularnych u nas modeli telefonów komórkowych.

Pogoda

Średnia roczna temperatura to nieco poniżej 30 st.C. Odczuwalna temperatura jest najniższa zimą, kiedy na Jamajce przypada okres suchy, najgoręcej natomiast jest w wilgotnym lecie.
Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Najlepszy okres na wyjazd to szeroko rozumiana polska zima. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni jest wilgotno i gorąco, jest to też ulubiona pora bardzo silnych tutaj huraganów.

Sezon turystyczny

Najlepszym sposobem na uniknięcie natłoku turystów jest trzymanie się z dala od modnych resortów i enklaw turystycznych, gdzie cały rok kurorty i pięciogwiazdkowe hotele są oblegane przez turystów z hotelowymi opaskami na rękach. Male wioski i miasteczka to miejsca gdzie turyści nie zmienili miejscowych zwyczajów i obyczajów, integrują się z lokalną ludnością i delektują się prawdziwą Jamajką. Szczyt sezonu turystycznego to okres od grudnia do lutego.

Wynajem samochodu

Wynajem samochodu to wydatek rzędu 3500 - 4000 JMD za dobę. Skuter lub mniejszy motor jest o ok 1000 JMD mniej.
Przy wynajmowaniu pojazdu na dłuższy okres możemy liczyć na zniżki. Samochód można wynająć w jednej z licznych agencji lub od Jamajczyków zajmujących się tym nieformalnie.

Woda

Standardy higieny są na Jamajce wysokie, wodę można pić bezpośrednio z kranu. W większości małych rzeczek i strumyków woda jest także zdatna do picia.

Jedzenie

Jedzenie na Jamajce jest bezpieczne. Nawet najgorzej wyglądające małe wiejskie restauracyjki gotują smacznie i czysto. Także jedzenie kupowane od ulicznych kucharzy gotujących w kotłach na ognisku niczym nie grozi.

Choroby

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie zaleca żadnych dodatkowych szczepień dla ludzi odwiedzających Jamajkę, strony MSZ informują nas, że: "Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia, jeżeli turyści przyjeżdżają na Jamajkę bezpośrednio z Polski".
Wizyta u lekarza prywatnego kosztuje od 60 USD. Numer telefonu pogotowia ratunkowego - 119.
Nie występują tam zagrażające nam tropikalne choroby jak malaria, ebola czy inne świństwa. Przeziębienie czy katar przebiega w znany nam sposób i leczy się tak jak u nas polopiryną lub jej pochodnymi.
naJamajke.pl