Losowe foto nr 351Losowe foto nr 443Losowe foto nr 505Losowe foto nr 525Losowe foto nr 624Losowe foto nr 797
 Jamajka - Bezpieczeństwo
Dip - To be deported from another country
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:Bezpieczeństwo na Jamajce

Generalnie Jamajka jest krajem bezpiecznym. Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy dowiedzieć się że
Nie występuje poważniejsze zagrożenie przestępczością. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.
I rzeczywiście, przemieszczając się po Wyspie nie jesteśmy narażeni na jakieś szczególne zagrożenia.

Jamajczycy i przestępczość

Jamajczycy ze swojej natury są niezwykle gościnni, otwarci, przyjacielscy i pomocni. Należy pamiętać jednak, że tak jak w każdym innym kraju, w większym lub mniejszym stopniu tu również należy zachować podstawowe środki ostrożności.
Pośród każdej społeczności, niezależnie od koloru skóry, religii, ustroju politycznego czy przynależności społecznej znajdują się jednostki chcące zaspokoić swoje potrzeby kosztem innych, tak i na Jamajce żyją złodzieje, istnieje przestępczość pospolita i zorganizowana, oszuści i cwaniaki. Stanowią oni jednak wyjątki i zachowując zwyczajną ostrożność i nie prowokując losu unikniemy takich patologicznych akcji z nami w roli głównej.
Trzeba zatem pamiętać, że "okazja czyni złodzieja" i nie wystawiać na widok publiczny pieniędzy i kosztowności, należy je zabezpieczyć zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Nie należy się wdawać w konflikty, korzystać z dziwnych propozycji przygodnie napotkanych osób, pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i bez zbytniej przesady.
Rozmowy z Jamajczykami, wspólne piwo czy gra w domino (bardzo popularna w barach), zakup owoców i drobnych pamiątek od napotkanych osób to też uroki Wyspy i są to warte poznania elementy folkloru oraz doświadczenia z dużą wartością poznawczą. W żadnym wypadku nie należy kupować narkotyków, przyjmować poczęstunków w postaci jointa czy innych podejrzanych używek, a dyskusje na ich temat stanowczo ucinać i unikać polemiki w tym temacie.
Jednak same wędrówki po wyspie, zarówno jeżeli chodzi o popularne turystycznie kurorty, jak i mniej zaludnione wioski, małe miasteczka i urokliwe "dzikie" miejsca są bezpieczne. Nie ma tam specjalnych zagrożeń ze strony Jamajczyków. Warto pojeździć po wyspie, poprzebywać w towarzystwie tubylców i zobaczyć jak żyją.
Są też miejsca gdzie lepiej się wybrać w towarzystwie Jamajczyka lub doświadczonej osoby. Mam tutaj na myśli jakieś półlegalne nocne imprezy w całkowicie obcych miejscach na peryferiach, gdzie turyści nie zaglądają i może okazać się że jesteśmy jedynymi uczestnikami o białym kolorze skóry.
Oczywiście jak wszędzie, są miejsca gdzie zapuszczać się nie warto. Mam tu w szczególności a myśli slumsy, dzielnice biedy i przedmieścia większych miast. Inne też jest Kingston. W mieście tym przestępczość jest spora i nie polecam zbaczać z turystycznych szlaków i oddalać się od popularnych miejsc. Zapewne nie raz, z różnych źródeł mogliśmy usłyszeć że Jamajka jest niebezpieczna. Opinie takie w większości Jamajka zawdzięcza właśnie swojej stolicy, grasują tutaj gangi, niektóre po cichu wspierane przez konkurujące ze sobą frakcje polityczne. Pobicia, kradzieże i strzelaniny nie są niczym nowym i niestety taki jest fakt. Pod względem bezpieczeństwa i przestępczości Kingston i reszta Jamajki to zdają się być dwa różne światy, co potwierdzają także sami Jamajczycy. Odwiedzając stolicę, zachowajmy ostrożność.

Zagrożenia naturalne

Na terenach zamieszkałych i na co dzień uczęszczanych przez ludzi nie napotkamy większych zagrożeń ze strony natury dla naszego zdrowia czy życia. Nie musimy się obawiać jadowitych stworów ani drapieżników atakujących ludzi (nie mówię o komarach, które mają się tutaj całkiem dobrze). Jeżeli mamy ochotę zapuścić się w głąb buszu czy dzikiej rzeki pooglądać życie krokodyli, należy już zachować ostrożność. Wycieczki takie polecamy wyłącznie w towarzystwie przewodnika lub doświadczonych osób, z zastosowaniem się do ich zaleceń.
W Morzu Karaibskim występują też rekiny, ale unikają one ludzi i nie stwarzają zagrożenia. Korzystając z kąpieli morskich, należy wybierać miejsca gdzie przebywają inni ludzie i nie pływać w nocy. Jamajka jest bogata w bajeczne piaszczyste plaże, zarówno te tłumnie odwiedzane przez turystów, jak i dzikie, spokojne enklawy z dala od turystycznego zgiełku. Te ostatnie szczególnie kuszą swoim urokiem i zachęcają do wodnych zabaw. Zalecenia co do bezpieczeństwa na dzikich kąpieliskach nie odbiegają od tych z reszty świata.
Nawet najbajeczniej wyglądające miejsca, mogą być pełne niebezpiecznych prądów, podwodnych skał i innych niespodzianek. Jeżeli już nie możemy się powstrzymać od kąpieli w takich miejscach, należy zasięgnąć wiedzy u lokalnych mieszkańców na temat bezpieczeństwa, nie wypływać zbyt daleko i pływać pod okiem innych osób.
Jamajka jest miejscem tropikalnym, w którym przez znakomitą większość czasu świeci mocne słońce i jest gorąco. Temperatura przez cały rok oscyluje w okolicach 30°C. Dlatego należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed udarem i innymi dolegliwościami na które jesteśmy narażeni przebywając na słońcu. Ochrona skóry, picie dużej ilości płynów i kapelusz to podstawowe środki zapobiegawcze.
Na Jamajce występują tropikalne huragany, a sezon ich największej świetności i aktywności przypada na miesiące od lipca do września. Większość słynnych huraganów tropikalnych jak Katrina czy Dean o których można było usłyszeć przy okazji ich destrukcyjnej działalności w USA, przetoczyła się wcześniej lub później przez Jamajkę wyrządzając tam potężne szkody. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego zagrożenia, to chyba zaplanowanie urlopu w sezonie, kiedy ich nie ma. Z tego, jak i z opisanych w innych artykułach powodów, zwiedzanie jamajki proponujemy w miesiącach od października do czerwca.

Choroby i higiena

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie zaleca żadnych dodatkowych szczepień dla ludzi odwiedzających Jamajkę. Nie występują tam zagrażające nam tropikalne choroby jak malaria, ebola czy inne świństwa. Przeziębienie czy katar przebiega w znany nam sposób i leczy się tak jak u nas polopiryną lub jej pochodnymi. Powinny zostać zachowane podstawowe zasady higieny, wodę najlepiej pić tą z butelek lub przegotowaną, a rany zdezynfekować o opatrzyć. Tutaj Jamajka nie odbiega od normy w naszym rozumieniu. Apteki i pomoc medyczna są dostępne i w razie konieczności należy z nich korzystać.
naJamajke.pl