Losowe foto nr 208Losowe foto nr 227Losowe foto nr 665Losowe foto nr 790Losowe foto nr 911Losowe foto nr 952
 Jamajka - Ludzie i kultura
Girlie-girlie - Man with many women
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:Jamajczycy

Jamajczycy są bardzo otwarci, przyjaźni i uprzejmi. Zaczepki nie należy traktować jako próby zarobienia na nas czy przekrętu. Bardzo często są po prostu ciekawi naszej osoby, chcą pogadać, przywitać się miłym "Welcome to Jamaica", pomóc i upewnić się czy oby nam jest dobrze - tak normalnie, bezinteresownie. Natomiast na męczące zaczepki drobnych ulicznych handlarzy z "super ofertą specjalnie dla nas" należy odpowiedzieć i nie okazywać zniecierpliwienia czy złości. Uśmiech i grzeczne, aczkolwiek stanowcze "nie jestem zainteresowany" będą dużo lepiej przyjęte niż ignorowanie zagadywacza, co może zostać odebrane jako brak szacunku a szacunek na Jamajce jest w cenie.
Jamajczycy żyją powolnie i leniwie, życie płynie tutaj w tempie "soon come". Dlatego skargi w restauracji na długi czas oczekiwania, okazywanie zniecierpliwienia czekającemu na komplet pasażerów taksówkarzowi, czy inne próby pospieszania Jamajczyków w ich bieżących zajęciach mogą napotkać na brak zrozumienia. W wioskach i miejscach mniej uczęszczanych przez turystów dobrze jest się przywitać z napotkanymi Jamajczykami prostym "hallo", "bless", "respect" itp. Robienie zdjęć Jamajczykom z zaskoczenia często powoduje ich protest. Dobrze widziane jest upewnienie się, że dana osoba nie ma nic przeciwko. Raczej na pewno taką zgodę dostaniemy.
Pomimo dużej otwartości i tolerancji dla różnic kulturowych, Jamajczycy nie mają zrozumienia dla mniejszości seksualnych. Obnoszenie się z orientacją homoseksualną może narazić na nieprzyjemności.
Na plaży można się opalać topless, do restauracji nie powinno się wchodzić w stroju plażowym, włożenie t-shirta jest dobrą praktyką. Nie dotyczy to knajpek na plaży.
Pośród każdej społeczności, niezależnie od koloru skóry, religii, ustroju politycznego czy przynależności społecznej znajdują się jednostki chcące zaspokoić swoje potrzeby kosztem innych, tak i na Jamajce żyją złodzieje, istnieje przestępczość pospolita i zorganizowana, oszuści i cwaniaki. Stanowią oni jednak wyjątki i zachowując zwyczajną ostrożność i nie prowokując losu unikniemy patologicznych akcji z nami w roli głównej. Zwiedzając downtown Kingston należy zorganizować sobie towarzystwo Jamajczyka, tutaj jest dość niebezpiecznie. New Kingston jest bardziej podobne do europejskich miast a poziom bezpieczeństwa akceptowalny dla samotnych spacerów.
Uważajmy na transakcje zawierane z nieznajomymi i podejrzanymi Jamajczykami. Jeżeli płacimy grubszymi pieniędzmi i spodziewamy się otrzymania reszty, pokażmy Jamajczykowi banknot i poprośmy o resztę, pieniądze przekażmy po przygotowaniu reszty - z ręki do ręki. Nie zgadzajmy się, aby Jamajczyk wziął nasze pieniądze a towar przyniósł nam "za chwilę". Ustalajmy ceny przed rozpoczęciem transakcji/usługi/wejściem do taksówki itp.
Na Jamajce wciąż pokutują czasy niewolnictwa, rasizmu, wyzysku itp, te tematy są traktowane poważnie i nie róbmy sobie z nich żartów. Jamajczycy chętnie o tym jednak porozmawiają.
Choć urzędowym językiem jest angielski, Jamajczycy porozumiewają się w języku Patois - to taki mocno zdeformowany, zmodyfikowany, pomieszany i uproszczony angielski (a raczej jego pozostałości). W innych językach raczej się nie porozumiemy z Jamajczykami.


Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka Jamajka
naJamajke.pl